- 420podaj dalej
- Udostępnij389
- Lubię to!
- Twitter9
- Skomentuj22
Prawo naturalne – definicja
Prawo naturalne (lex naturalis) to uniwersalne, pierwotne prawo (zbiór norm) wynikające z natury ludzkiej, z samego faktu istnienia człowieka, nie jest ustanowione przez władców, sędziów czy instytucje i obowiązuje niezależnie od tego czy zostało zatwierdzone przez władze państwowe, ponadto jest niezbywalne, wiec nikt nie może go człowieka pozbawić.
Prawo naturalne – charakterystyka
Prawo naturalne opiera się na założeniu, że człowiek posiadający rozum i wolę z natury przeznaczony jest i powinien czynić dobro. Ponieważ lex naturalis akcentuje szczególnie mocno takie wartości jak sprawiedliwości, dobro, piękno, poszanowanie godności człowieka, dlatego prawo stanowione powinno czerpać z niego jak najwięcej.
Prawo naturalne stanowi podstawę etyki, jest kodeksem moralnym dla wszystkich ludzi, bez względu na poglądy, wyznawaną wiarę, wiek i pochodzenie.
Podstawowymi właściwościami prawa naturalnego są: nieskończoność, niezbywalność, powszechność, poznawalność, kierowanie się rozumem oraz zasadami moralnymi.
Przykładami prawa naturalnego są: prawo do życia, do własności, do zabawy, do religii.
Najbardziej znanymi twórcami i zwolennikami prawa naturalnego byli myśliciele katoliccy, zwłaszcza św. Augustyn oraz św. Tomasz z Akwinu. Koncepcji prawa naturalnego przeciwstawili się jej natomiast myśliciele pozytywizmu prawnego.
- 420podaj dalej
- Udostępnij389
- Lubię to!
- Twitter9
- Skomentuj22
Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!
W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt
W definicji prawa naturalnego brakuje mi pojecia wolnosci.
Zycie jest najwyzsza wartoscia dla niewolnikow, poswieca wszystko zeby zycie zachowac.
Dla ludzi wolnych najwyzsza wartosca jest wolnosc i dla niej sa gotowi poswiecic zycie.
Dla ludzi wierzacych najwyzsza wartoscia jest Bog. Dla niego zrezygnowali z wolnosci i sa gotowi poswiecic zycie
Pozdrawiam