- 1share
- Udostępnij0
- Lubię to!
- Twitter0
- Skomentuj1
Dziesięć punktów Kodeksu Norymberskiego:
Dziesięć punktów kodeksu podano w części wyroku zatytułowanej „Dopuszczalne eksperymenty medyczne”:
- Dobrowolna zgoda podmiotu ludzkiego jest absolutnie niezbędna.
- Eksperyment powinien przynosić owocne rezultaty dla dobra społeczeństwa, niemożliwy do osiągnięcia innymi metodami lub środkami badawczymi, a nie losowy i niepotrzebny z natury.
- Eksperyment powinien być tak zaprojektowany i oparty na wynikach doświadczeń na zwierzętach oraz znajomości historii naturalnej choroby lub innego badanego problemu, aby przewidywane wyniki uzasadniały przeprowadzenie eksperymentu.
- Eksperyment należy przeprowadzić tak, aby uniknąć wszelkich niepotrzebnych fizycznych i psychicznych cierpień i obrażeń.
- Nie należy przeprowadzać żadnego eksperymentu, jeśli istnieje a priori powód, by sądzić, że nastąpi śmierć lub obrażenia powodujące kalectwo; z wyjątkiem być może tych eksperymentów, w których lekarze eksperymentalni również służą jako badani.
- Stopień ryzyka, jakie należy podjąć, nie powinien nigdy przekraczać tego, który określa humanitarne znaczenie problemu, który ma zostać rozwiązany w ramach eksperymentu.
- Należy poczynić odpowiednie przygotowania i zapewnić odpowiednie udogodnienia, aby chronić podmiot doświadczalny przed nawet odległymi możliwościami obrażeń, kalectwa lub śmierci.
- Eksperyment powinien być prowadzony wyłącznie przez osoby posiadające kwalifikacje naukowe. Na wszystkich etapach eksperymentu od osób przeprowadzających lub zaangażowanych w eksperyment należy wymagać najwyższego stopnia umiejętności i staranności.
- W czasie trwania eksperymentu podmiot ludzki powinien mieć swobodę zakończenia eksperymentu, jeśli osiągnął stan fizyczny lub psychiczny, w którym kontynuacja eksperymentu wydaje mu się niemożliwa.
- W trakcie trwania eksperymentu kierownik naukowy musi być przygotowany do zakończenia eksperymentu na dowolnym etapie, jeśli ma prawdopodobne powody, by wierzyć, że w dobrej wierze, lepszych umiejętnościach i starannym osądzie wymaga od niego kontynuacji eksperymentu, eksperyment prawdopodobnie spowoduje obrażenia, kalectwo lub śmierć podmiotu eksperymentalnego.
Kodeks uważany jest za najważniejszy dokument w historii etyki badań klinicznych, która miała ogromny wpływ na światowe prawa człowieka. Kodeks Norymberski i związana z nim Deklaracja Helsińska stanowią podstawę Kodeksu Przepisów Federalnych, tytuł 45 część 46, które są przepisami wydanymi przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych w zakresie etycznego traktowania podmiotów ludzkich i są używane w Instytucjonalnych Radach Rewizyjnych (IRB). Ponadto idea świadomej zgody została powszechnie przyjęta i obecnie stanowi artykuł 7 Organizacji Narodów Zjednoczonych – Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Służyła również jako podstawa Międzynarodowych Wytycznych Etycznych dla Badań Biomedycznych z udziałem ludzi, zaproponowanych przez Światową Organizację Zdrowia.
- 1share
- Udostępnij0
- Lubię to!
- Twitter0
- Skomentuj1
Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!
W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt
Witajcie. W tym wziętym eksperymecie medycznym podmiot powinnien być zabezpieczenie finansowe w kwocie od 2 milionów eruo do 10 milionów euro przypadający na jedną osobę . Jest wymagane odszkodowanie, z powodowane wypadkowi przez powyższy eksperyment medyczny! Osoba która wzięła udział w powyższym eksperymecie, musi miec na papierze odszkodowanie. Kwota jest tak istotna, nie bez powodu, dlatego ze jest wywołana przez firmę Amerykansko-Niemiecka jakim jest Pfizer. Nie ma nic za darmo.