Przejdź do treści

Kiszony mniszek lekarski i marynowane pączki a’la kapary

Kiszone warzywa, owoce, rośliny są dużo zdrowsze. W procesie fermentacji bakterie kwasu mlekowego rozkładają cukry proste na kwas mlekowy. Ten naturalny kwas ma właściwości konserwujące. Jest również doskonałym probiotykiem, zbawiennym dla flory bakteryjnej i odporności.

Kiszony mniszek lekarski jest smacznym dodatkiem kulinarnym o zdrowotnych właściwościach.

Przed erą lodówek kiszonki i przetwory stanowiły ważny element tradycyjnych kuchni. Kiszono warzywa, owoce, grzyby, zboża, liście rozmaitych roślin i ziół by przedłużyć ich trwałość i poprawić strawność. Kiszenie wzbogaca surowiec o grupy witaminy powstające w wyniku fermentacji, nadaje nowego smaku i podnosi bioprzyswajalność.

Kisić możemy mniszek i inne zioła np. pokrzywę, podagrycznik, stokrotki, jasnotę, łopian, czosnek niedźwiedzi.

Kiszony mniszek lekarski

Mniszek lekarski [Taraxacum officinale] jest jedną z najbardziej pospolitych, użytecznych roślin leczniczych. Wiosną charakterystyczne żółte kwiaty spotkamy wszędzie – na trawnikach, łąkach, ugorach, pastwiskach i w ogrodach.

mniszek

Mniszek ma ogrom dobroczynnych właściwości.  Przez stulecia stosowania wypracowano różne przepisy lecznicze i kulinarne.  Do kiszenia najlepiej nadają się jeszcze nie rozwinięte pączki, także liście i łodyżki.

Kiszone pączki mniszka

Do kiszenia potrzebujemy zielone pączki mniszka. Idealne będą nieotwarte, zbite, twarde. Chociaż nie przeszkadza jak trafią się trochę otwarte.

Składniki:

  • Garść zielonych pączków
  • Woda
  • Sól w proporcji jedna łyżka na litr wody

Pączki mniszka oczyszczamy, pozostawiamy tylko przylegające, zielone listki. Gotujemy wodę z solą do rozpuszczenia. Studzimy. Pączki mniszka wkładamy do słoika.

kiszone pączki mniszka

Zalewamy solanką aby w całości były przykryte. Zakręcamy słoik. W kamionce lub naczyniu bez pokrywki trzeba docisnąć czymś ciężkim by pączki nie wypływały na powierzchnię. Kilka dni zawartość słoika będzie „pracować”, gdy proces dobiegnie końca można dolać nieco solanki by dopełnić słoik.

W podobny sposób można ukisić młode listki, nie w pełni rozwinięte kwiaty i łodyżki mniszka. Kiszony mniszek powinien mieć kwaśny smak i charakterystyczny dla kiszonek aromat. Młode pączki będą przyjemnie chrupiące.

Pączki mniszka a’la kapary

Składniki:

  • 2 szklanki pączków mniszka
  • 2/3 szklanki octu
  • 1/3 szklanki wody
  • 1 łyżeczka wody

Robimy marynatę. Doprowadzamy wodę z octem i solą do wrzenia. Mieszamy, aż sól się rozpuści. Pączki wkładamy do słoików i zalewamy marynatą. Pasteryzujemy 10 minut w kąpieli wodnej.

mniszek fałszywe kapary

Kapary z mniszka zaskakują niepowtarzalnym smakiem. Wzbogacą smak sałatek, dań z makaronów i serów. Pasują do pizzy, jajecznicy i pieczonych warzyw.

5/5 (3 głosów)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>

Pobierz Deklarację Suwerena II RP

Otrzymasz ją też na swój email

Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Pobierz Deklarację Suwerena

Otrzymasz ją też na swój email

Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...

Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności