Przejdź do treści

KASZTANY – NIE TYLKO DO OZDOBY! POZNAJ ICH WSPANIAŁE ZASTOSOWANIA

Przyszła piękna, złota, polska jesień. Drzewa przybrały czerwono-złote barwy, dojrzała dzika róża, orzechy, kasztany i żołędzie. Uroki jesieni możemy dostrzec na każdym kroku. Ja zazwyczaj, spacerując ulicami, mam ogromną chęć podnieść tak wspaniale wyglądające kasztany. Aż kuszą swym widokiem! Niegdyś robiłam z nich ludziki i zwierzęta, dziś po prostu się napawam pięknem. No właśnie, zastanawialiście się, czy kasztany mają także inne zastosowania? Zapraszam do artykułu.

Jesień klimatyczna, astronomiczna i meteorologiczna

Jesień to okres roku przypadający mniej-więcej na czas wrzesień-listopad. Rozdziela się go na wczesną (tzw. złotą jesień, czyli polecie) oraz pełną jesień (kojarzoną zwykle z deszczami, niskimi temperaturami oraz słabym samopoczuciem). Jesień jest stanem, w którym wszystkie rośliny przestają wegetować i zapadają w błogi, zimowy sen. W tym czasie liście drzew zmieniają kolor, zrzucają liście, kasztany i żołędzie oraz przyszykowują się do nadciągającej powoli zimy.

Jesień klimatyczna zaczyna się zaraz po lecie – jest to ruchoma data, a za jej początek uważamy średnie dobowe amplitudy 15-5°C. Jesień astronomiczna natomiast zaczyna się w momencie równonocy jesiennej (22/23 września) i trwa nieustannie do przesilenia zimowego (21/22 grudnia). W tym czasie dzień staje się krótszy, natomiast noc się wydłuża. Jesień meteorologiczna trwa od 1 września do 30 listopada.

Kasztany – wdzięczne skarby jesieni

Kasztany w potocznym języku polskim to określenie nasion i drzew kasztanowca zwyczajnego (Aesculus hippocastanum). Należą również do rodziny bukowatych, do której to rodziny zalicza się także gatunek kasztana jadalnego (Castanea sativa), nadającego się do spożycia. Kasztany są owocami kasztanowca, które, obok wrzosów i żołędzi, stanowią jeden z symboli jesieni.

Kasztany i ich zastosowania

1. Pochłaniają promieniowanie

Udowodniono, iż kasztany posiadają zdolność pochłaniania promieniowania pochodzącego z telewizorów, telefonów i komputerów. Zatem nic nam nie szkodzi położyć kilka kasztanów w pobliżu sprzętu elektronicznego.

Kasztany w kieszeni

Podobno owoce kasztanowca są w stanie poprawić również nasze samopoczucie, jednak powinniśmy używać ich z umiarem, czyli kilka sztuk do kieszeni kurtki, które wymieniamy co kilka miesięcy.

Kasztany – właściwości lecznicze

Umiejętnie wykorzystane kasztany działają:

  • przeciwobrzękowo,
  • przeciwzakrzepowo,
  • wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych,
  • wyciągi, wywary oraz wodno-alkoholowe roztwory leczą żylaki, hemoroidy, zakrzepy oraz zapalenia żył,
  • są wspaniałym składnikiem kremów, żeli i płynów stosowanych w leczeniu obrzęków, niewydolności żylnej i żylaków,
  • posiadają flawonoidy, garbniki, skrobię oraz cukry.

Kasztany – zastosowanie w kosmetyce

Kasztany posiadają także zastosowanie w kosmetyce – używane są do produkcji kremów i maseczek o działaniu wzmacniającym naczynia krwionośne. Poprawiają również elastyczność skóry oraz działają przeciwobrzękowo.

Kasztany do prania!

Czy wiecie, że kasztany są także wspaniałym środkiem piorącym? Są nie tylko ekologiczne i bezpieczne dla alergików, ale też bardzo tanie! Włóż kilka kasztanów do skarpetki, zwiąż ją, a następnie wrzuć do pralki i nastaw pranie. Kasztany zawierają w sobie saponiny (związki podobne do mydła, pienią się w ciepłej wodzie), które wspaniale oczyszczają odzież z brudów! Ponadto wykazują działanie lecznicze, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, pierwotniakobójcze, przeciwgrzybicze, a także przeciwwirusowe.

Jak prać ręcznie przy użyciu kasztanów?

Kasztany należy obrać ze skorupek (brązowych skorupek) i pokroić na drobne kawałki, a nawet rozetrzeć na papkę. Na jedno pranie wystarczy ok. szklanki kasztanów. Roztarte owoce przekładamy do garnka (uwaga: nie używamy go do jedzenia!) i zalewamy szklanką wody. Tak przygotowany roztwór wstawiamy na gaz, po czym doprowadzamy do wrzenia, a następnie gotujemy przez 10 minut. Powstałą miksturę odcedzamy i przelewamy do miski, w której zamierzamy prać.

Źródła: wiedza własna, wymarzonyogrod.pl, jak-to-zrobic.pl.

5/5 (3 głosów)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

  • Robert pisze:

    Zastanawia mnie jedno- po co zwilżać skarpetkę z kasztanami przed wrzuceniem jej do pralki? 🤔

  • >

    Pobierz Deklarację Suwerena II RP

    Otrzymasz ją też na swój email


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

    Pobierz Deklarację Suwerena

    Otrzymasz ją też na swój email


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

    Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności