Przejdź do treści

7 tradycyjnych słowiańskich napojów alkoholowych, które nie są vódką, rakiją, winem czy piwem

W dzisiejszych czasach nasze najpopularniejsze narodowe napoje są często uważane za wódkę i rakiję, ale nasi przodkowie od wieków warzyli różnego rodzaju alkohole, z których wiele jest nadal tradycyjnych i lubianych.

Horilka / Horincă – Ukraina, Rumunia, Białoruś

Przez wieki słowo horilka stało się w pewnym sensie zbiorowym określeniem wódki i innych napojów alkoholowych, ale tak naprawdę jest to inny rodzaj alkoholu, który pochodzi z Ukrainy. Produkowany z różnorodnych składników, takich jak ziemniaki, buraki, papryka chili, miód, owoce, orzechy i tak dalej. Ma mocny smak, około 40% alkoholu i kilkanaście marek, pod którymi jest sprzedawany na Ukrainie, Białorusi, w Rumunii i innych krajach słowiańskich.

Mastika / Mastică – Macedonia, Bułgaria, Rumunia

Spożywanie mastiki wywołuje uczucie silnego pieczenia, które pozostaje w gardle. Dzięki połączeniu mocnego aromatu anyżu i wysokiego stężenia alkoholu (ponad 45 %) napój ten jest łatwo rozpoznawalny. Rumuni piją go jako tradycyjny toast weselny, Macedończycy nazywają go narodowym dziedzictwem kulturowym, a Bułgarzy po prostu mieszają go z alkoholem na bazie mięty, aby przygotować koktajl Cloud.

Borovička – Słowacja, Republika Czeska

Słowacy i Czesi są fanami Borovički, czyli brandy jałowcówki. Krótko mówiąc, jest to klarowny płyn pochodzący z destylacji jagód jałowca, stąd jego nazwa. Różni się znacząco od innych alkoholi, które zawierają jagody jałowca w ich formule i smakuje inaczej niż dżin, mimo że często jest sprzedawany jako odmiana dżinu.

Pelinkovac / Pelinovec – Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Słowenia

Zawierający mniejsze ilości alkoholu niż większość likierów (30% lub mniej), pelinkovac jest popularny w wielu krajach słowiańskich i sprzedawany pod wieloma markami. Pod względem smaku zbliża się do stale modnego niemieckiego Jägermeistera, ale nie jest ani tak słodki, ani tak alkoholowy jak jego niemiecki kuzyn. Oba są likierami ziołowymi, ale pelinkovac koncentruje się na bardziej chrupkim smaku, wynikającym głównie z piołunu, który jest jednym z jego głównych składników.

Becherovka – Republika Czeska

Innym aperitifem, który Czesi szczególnie lubią, jest beszerowka – gorzka mieszanka zawierające ponad dwadzieścia przypraw i ziół. Różne odmiany mają różne zawartości alkoholu (niektóre wynoszą zaledwie 20%). Oprócz picia jako aperitif lub tak, jak Czesi mieszają go z tonizującą wodą, aby utworzyć koktajl znany jako Beton (dosłownie oznaczający „beton” w paradoksalnej sprzeczności z faktem, że nawet zawartość nierozcieńczonego alkoholu nie przekracza 40%).

Krupnik – Polska, Białoruś

Zabawnym faktem jest to, że w przeciwieństwie do większości rodzajów napojów alkoholowych na naszej planecie, polski / białoruski krupnik można podgrzać przed spożyciem. Alkohol o wysokiej zawartości alkoholu może wynosić od 40% do 90%. To, co odróżnia go od wódki i innych napojów na bazie zbóż, to wyraźnie wyrażona słodycz koniczyny w miodzie i dziesiątki dziesiątek ziół użytych do jej przygotowania. Mniej znanym faktem jest to, że polski krupnik to nie to samo, co wódka Krupnik, która jest zupełnie innym napojem.

Medovina / Medovukha / Gverc – Bośnia i Hercegowina, Serbia, Bułgaria, Słowacja, Czarnogóra, Republika Czeska, Rosja, Białoruś

Kiedy się nad tym zastanowić, każdy naród słowiański ma odmianę alkoholowego spirytusu na bazie miodu, który warzyli nasi przodkowie od niepamiętnych czasów. Medovina jest to w zasadzie rodzaj miodu pitnego o bardzo zróżnicowanym odsetku alkoholu (od 3,5% do ponad 20%). Sprzedawany pod wieloma markami i we wszystkich krajach słowiańskich może być niegazowany lub gazowany, słodki lub wytrawny, przezroczysty lub barwiony owocami, ziołami i przyprawami.

5/5 (3 głosów)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

  • eżbieta pisze:

    No to polubię alkohol. Spojrzę inaczej, – przyjaźnie. Gratuluję znajomości tematu i dziękuję za podzielenie się. Pozdrawiam serdecznie elżbieta 🌞

  • >

    Pobierz Deklarację Suwerena II RP

    Otrzymasz ją też na swój email


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

    Pobierz Deklarację Suwerena

    Otrzymasz ją też na swój email


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

    Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności