W życiu we wszystkim niezbędna jest równowaga. Na pewno wiesz o czym mowię wracając z pracy, która niespodziewanie przedłużyła się o kolejne ważne spotkanie. Nie chodzi jednak tylko o równowagę pomiędzy pracą, a życiem zawodowym, ale o coś znacznie więcej… Równowagę w Twoim organizmie i właściwe pH.

W dużym uproszczeniu wartość pH oznacza jak kwasowe lub jak zasadowe jest środowisko. Wartości określające poziom pH mierzone są w skali od 0 do 14. A co to oznacza? Przedział od 0 do 7 – oznacza środowisko kwasowe, 7 – neutralne, od 7 do 14 – zasadowe.

Na pewno słyszałeś o tym, ze twój organizm może być zakwaszony?

Często mówią o tym reklamy różnych firm, które szybko podłapały ten temat. Wystarczy jedna kapsułka i równowaga przywrócona. Niestety to nie takie proste. Zanim o tym, jak uniknąć zakwaszenia organizmu, kilka słów o tym dlaczego warto dbać o równowagę kwasowo-zasadową.

Dzisiejszy tryb życia zdecydowanie zaburza równowagę kwasowo-zasadową powodując, że nasz organizm jest zakwaszony. Można to poznać po tym jak się zachowuje na codzień.

MASZ MAŁO ENERGII, CZUJESZ SIĘ PRZEMĘCZONY?

Oznaki zakwaszenie organizmu:

  • kiedy często łapiesz infekcje bakteryjne,
  • walczysz z grzybicą,
  • problemy ze skóra,
  • wypadające włosy,
  • trudność z pozbyciem się kilku kilogramów?

Lista potencjalnych dolegliwości spowodowanych zakwaszeniem organizmu jest oczywiście dużo dłuższa.

Ale teraz najważniejsza rzecz. Długotrwałe zakwaszenie organizmu może prowadzić do bardzo poważnych chorób. Zaczynajac od problemów z kośćmi, problemamów z funkcjonowaniem nerek, aż po rozwój chorób nowotworowych, które rozwijają się w środowisku kwaśnym.

Zdaniem Charlotte Gerson komórki nowotworowe nie potrafią przetrwać w środowisku zasadowym.

Nasz organizm sam dąży do zachowania równowagi kwasowo-zasadowej, jednak zbyt mocne i długotrwałe zakwaszenie niepotrzebnie go obciąża i kradnie cenną energię. Jak uniknąć zakwaszenia i przywrócić równowagę pH?

5 PROSTYCH SPOSÓB BY UNIKNĄĆ ZAKWASZENIA ORGANIZMU

1. NAWADNIAJ ORGANIZM

To niezwykle ważne. By twój organizm mógł  prawidłowo funkcjonować potrzebujesz odpowiednio dużej dawki wody. Woda pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Naczęściej spotykane zalecenie to 1,5-2 litrów wody dziennie, jednak jest to uśredniona ilość i tak naprawdę to ile twój organizm potrzebuje wody zależy od tego jaki tryb życia prowadzisz (im bardziej aktywny tym większe zapotrzebowanie na wodę) i jak wygląda twoja dieta.

Jeśli twoja dieta bogata jest w produkty bogate w wodę takie jak warzywa, owoce czy gotowane zboża to twoje zapotrzebowanie na zalecane dodatkowe kilka szklanek wody będzie niższe. Jeśli jednak często sięgasz po słone produkty, pijesz dużo odwadniających napojów takich jak kawa czy alkohol  to zapotrzebowanie organizmu na wodę zdecydowanie wzrasta.

Jeśli do wody dodasz cytrynę uzyskasz napój o super właściwościach alkalizujących. Cytryna, chociaż jest kwaśna w smaku to super skuteczna w odkwaszaniu! To prosty i tani sposób na odkwaszenie organizmu. Cytryna, dodana do wody nie tylko alkalizuje, ale dodatkowo dostarcza witaminę C i pomaga w trawieniu. Warto o niej pamiętać. Silne właściwości alkalizujące posiada rownież woda z dodatkiem octu jabłkowego.

2. ZAMIAST KOLEJNEJ KAWY

Kawa to niestety jeden z najbardziej zakwaszających napojów…. Zamiast kolejnej kawy wypij np. zieloną herbatę, która ma działanie alkalizujące. Wypróbuj zieloną sencha, herbatę jaśminową lub matchę. Z herbaty matcha możesz przygotować pyszne latte lub cappucino. Jeśli nie jesteś fanem zielonej herbaty wypróbuj herbatę rooibos lub znajdź swoją ulubioną herbatę ziołową (ja lubię herbatę lawendową i miętową).

3. STEWIA ZAMIAST CUKRU

Cukier jest wprawdzie słodki w smaku, ale za to silnie zakwaszający i należy go unikać. Zamiast białego cukru skorzystaj np. ze stewii, cukru z palmy kokosowej lub surowego miodu.

4. WARZYWA I ZIELONE LIŚCIE GÓRĄ!

Mięso, mleko, słodycze, żywność wysoko przetworzona to bardzo mocno zakwaszające nasz organizm produkty, im ich mniej w twojej diecie tym lepiej. Zdrowa dieta to dieta bogata w świeże warzywa. Warzywa, szczególnie zielone liście to samo zdrowie, to duża dawka chlorofilubłonnika, a do tego mała ilość kalorii. Zielone liście należą do czołówki najsilniej odkwaszających produktów jakie istnieją.

By cieszyć się zdrowiem jedz więc jak najwięcej sałatek, a warzywa dodawaj najlepiej do każdego posiłku. Idealnym sposobem na przemycanie do diety zieleniny są oczywiście zielone koktajle i świeżo wyciskane zielone soki. Nie dość, że zdrowe to jeszcze smaczne:). Pij zielone koktajle i świeżo wyciskane soki warzywne tak często, jak to możliwe.

5. NIE TYLKO DIETA

Nie tylko nieprawidłowa dieta powoduje zakwaszenie. Długotrwały stres działa jak tornado. Sieje spustoszenie. Powoduje też zakwaszenie komórek. Na szczęście są sposoby by z nim skutecznie walczyć.

Jak?

Dobrym sposobem jest medytacja. Medytuj, chociaż raz dziennie, ćwicz głęboki oddech, zacznij ćwiczyć jogę, wysypiaj się. Doceniaj to co w życiu naprawdę ważne. Naucz się delektować życiem – znajdź odrobinę czasu na to co naprawdę sprawia ci przyjemność. Nie zapomnij też o aktywności fizycznej, nic tak nie odstresowuje jak duża dawka ruchu, szczególnie na świeżym powietrzu.

Nie sposób wyeliminować z diety wszystkie produkty kwasotwórcze. Niektórzy nie wyobrażają sobie poranka bez małej czarnej czy kolacji bez lampki czerwonego wina. Ważne jest to by zminimalizować ryzyko zakwaszenia jedząc jak najwięcej produktów alkalizujących, takich jak np. świeże warzywa, produkty fermentowane (kiszone ogórki, kapusta), kasza jaglana czy komosa ryżowa (tu znajdziesz ściągawkę).  Szacuje się, że produkty alkalizujące powinny stanowić 70-80% codziennej diety. Warto postawić na żywność jak najmniej przetworzoną, świeżą i dobrej jakości.

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>