Przejdź do treści

Gaj Świętowita – miejsce spotkań świadomych Sławian

W górskim rejonie Śląska, w Beskidzie Żywieckim, na trasie zielonego szlaku prowadzącego na Halę Boraczą, powstaje nowe, energetyczne miejsce mocy. Ta magiczna kraina przeżywa swój renesans. Dawniej znana była jako Leśny Gród, a teraz odkąd opiekę nad nim objęła fundacja zmieniła się też nazwa miejsca na Gaj Świętowita.

Założycielem i fundatorem tego niezwykłego miejsca jest Grzegorz Śleziak, Biały Sai Baba, który przed laty poświęcił wiele by powstało to urokliwe miejsce na zboczu góry. Całe przedsięwzięcie kosztowało 7 mln $, choć nie tylko nakład finansowy był potężny. Powstanie Gaju okupione było olbrzymim stresem, który doprowadził Białego Saibabę do choroby, która uniemożliwiła zajmowanie się ogrodem, który z biegiem lat popadł w ruinę.

Obecnie Fundacja Leśny Gród ma na celu przywrócenie dawnej świetności temu miejscu. Chodzi o to, aby t miejsce ożyło, ale potrzeba w tym celu mnóstwa czasu i pieniędzy. Naszym celem jest stworzenie najpiękniejszego miejsca w Polsce do spotkań dla ludzi świadomych – powiedział prezes fundacji Zbigniew Bańkowski. Na pytanie czy na południu Polski powstanie miejsce zlotów, plenerowych festiwali, koncertów i wykładów prezes odpowiedział: Tak. Na terenie ośrodka mamy pole namiotowe, sanitariaty, bieżącą wodę, prysznice i jadalnię. Zapraszamy serdecznie wszystkich wolnych ludzi, którzy czują więź z naturą, jednak należy pamiętać, że w świętym gaju nie pijemy alkoholu, nie spożywamy mięsa, a zwierzęta traktujemy z szacunkiem.

Uroczyste oficjalne otwarcie Gaju Świętowita nastąpiło 20.06.2020 r. W nocy z 21-22.06. obchodzona tam była Noc Kupały. Czas ten spędzony w Milówce to dwa dni i dwie noce pięknej zabawy pełnej słowiańskich wróżb, cudownej muzyki, tańców i pysznego wspólnie przygotowanego jedzenia. To okazja do nawiązania nowych przyjaźni wśród osób myślących i czujących podobnie. Uczestnicy wspólnie gotowali magiczną zupę mocy i wspólnie biesiadowali przy stole pełnym organicznych przysmaków. Można było też wybrać się na piękną i malowniczą Halę Boraczą oraz pospacerować po okolicy w poszukiwaniu ziół i kwiatów, z których uplecione zostały później sobótkowe wianki. Jak zwyczaj każe, wianki zdobiły kobiece głowy aż do wieczora, kiedy zostały wrzucone do wody. Odbyły się także poszukiwania rzadkiego, legendarnego kwiatu paproci. Do samego rana planowane były tańce i śpiewy przy ognisku oraz akompaniamencie szamańsko-rockowych rytmów – a to dlatego, że nie mogło zabraknąć energetyzującego koncertu.

W ośrodku można było nabyć organiczne i unikatowe produkty spożywcze do Białego Saibaby. Atrakcją dla wszystkich smakoszy było 100 potraw zrobionych z jaj od szczęśliwych kur, którym puszczana jest relaksująca muzyka.

Święty Gaj będzie miejscem spotkań ludzi świadomych i organizatorem spotkań i festiwali promujących zdrowy tryb życia, kuchnię roślinną, świętą medycynę oraz kulturę dawnych Słowian. Na pewno warto się tam wybrać.

Lokalizacja: Gaj Świętowita (dawny Leśny Gród), Kolonia Prusów, ul. Turystyczna 128, 34-360 Milówka. Tel. 881 096 797, kontakt@gajswiętowita.pl
Strona internetowa: http://gajswietowita.pl/

Informacje pochodzą z miesięcznika „Zdrowie bez Leków” – numer z lipca 2020

3.4/5 (5 głosów)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

  • Domarad pisze:

    Super sprawa. Byłem kilka lat temu w Leśnym Gaju i mimo, że czasy swojej świetności miał on dawno za sobą to mimo tego miejsce okazało się nad wyraz urokliwe. Cieszy mnie niezmiernie fakt, że ożywa no nowo. Pozdrawiam G.Śleziaka.

  • >

    Pobierz Deklarację Suwerena II RP

    Otrzymasz ją też na swój email


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

    Pobierz Deklarację Suwerena

    Otrzymasz ją też na swój email


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

    Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...


    Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności