Przejdź do treści

Zestawy survivalowe (przetrwania)

W dzisiejszym filmie wyjaśnimy Wam, czym są zestawy survivalowe, czy też zestawy przetrwania, i czy warto takie coś sobie kupić albo złożyć.

W największym skrócie — zestaw survivalowy to pewien zestaw sprzętu, który ma podnieść Wasze szanse przeżycia i nieco poprawić komfort bytowania w niesprzyjających okolicznościach.

Tradycyjny zestaw survivalowy, związany jest z tradycyjnym (zielonym, jak to lubimy tu na blogu nazywać) survivalem, czyli ze sztuką przetrwania w głuszy — na bezludnej wyspie, w syberyjskiej tajdze, w warunkach arktycznych. Ja swój zestaw zacząłem składać jakoś w liceum, na podstawie tej książki, mieścił się w tym pudełku. W tej chwili jest dość mocno zdekompletowany, ale w jego skład wchodziły m.in. takie przedmioty jak:

  • zapałki, krzesiwo i podpałka, do rozpalania ognia,
  • kompas, gwizdek i lusterko sygnałowe,
  • żyłki i haczyki do łowienia ryb, drut do robienia wnyków,
  • tabletki do odkażania wody,
  • agrafki, igła i nitkę.

Podobne przedmioty mają w składzie komercyjne zestawy survivalowe, które możecie odnaleźć choćby na tej stronie (a zestaw z fotki z filmu możesz kupić tutaj).

Zawartość zestawu survivalowego ma być użyteczna w kryzysowej sytuacji do zbudowania schronienia, pozyskania żywności, rozpalenia ognia i odnalezienia drogi do cywilizacji, lub wezwania pomocy.

Mój zestaw survivalowy po jakimś czasie się zdekompletował, bo zrozumiałem, że nie jest mi do niczego potrzebny. Jako że nie podróżuję samolotami i nie zapuszczam się daleko w nieznane mi tereny, nie ma ryzyka, że utknę na bezludnej wyspie, w tajdze, czy nawet w podwarszawskim lesie w środku zimy.

Można jednak wyobrazić sobie zupełnie inne zestawy, których zadaniem będzie ułatwienia naszego życia na co dzień i zwiększenie szans przetrwania w sytuacji kryzysowej.

Zestaw EDC — do codziennego noszenia (every-day carry) — może zawierać np. komplet przyrządów do szycia, na wypadek urwanego guzika w garniturze przed ważnym spotkaniem.

Zestaw samochodowy — do wożenia w samochodzie i zwiększenia komfortu w sytuacji, gdy w środku zimy samochód utknie Ci w zaspie przy drodze i będziesz musiał oczekiwać przez 24 godziny na pomoc drogową.

Zestaw ucieczkowy — na sytuacje, w których musimy opuścić nasz dom, np. ze względu na pożar lub ryzyko powodzi.

Zestaw powrotny — na konieczność powrotu z pracy do domu w sposób inny, niż zazwyczaj — czyli np. pieszo zamiast pociągiem.

Tradycyjny zestaw survivalowy zdecydowanej większości z nas nie jest i nie będzie do niczego potrzebny. Dlatego noszenie przy sobie krzesiwa mija się z celem, a jeśli koniecznie potrzebujemy źródła ognia, lepsza będzie dobra, niezawodna zapalniczka. Za to bardziej może się nam przydać mała latarka, do znalezienia czegoś, co wpadnie nam w garażu pod fotel w samochodzie.

Ważne jest to, że każdy taki zestaw musi być składany pod kątem Twoich indywidualnych potrzeb. Na przestrzeni kilku najbliższych filmów omówimy kilka przykładowych zestawów przetrwania, przygotowanych właśnie na konkretne sytuacje, w których mogą one być użyteczne.

Zasubskrybuj nasz kanał na YT lub polub nasz fanpage, aby go nie przegapić. Za pomocą tego linka możesz kanał na YT subskrybować, a fanpage na FB jest tutaj.

Zestaw survivalowy (przetrwania) - najważniejsze elementy

5/5 (2 głosów)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>

Pobierz Deklarację Suwerena II RP

Otrzymasz ją też na swój email


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Pobierz Deklarację Suwerena

Otrzymasz ją też na swój email


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności