Przejdź do treści

Konopie Cannabis

Od kilku tysięcy lat aż do 1883 roku naszej ery cannabis sativa – konopia, była największą uprawą rolną naszej planety. Uprawa konopi była najpoważniejszym źródłem tysięcy produktów, dostarczając większości światowego włókna, tkanin, oleju opałowego, papieru, kadzidła i leków, jak również podstawowym źródłem jadalnego białka dla ludzi i zwierząt. W Polsce po powodzi stulecia w 1997 roku Instytut Włókien Naturalnych zaproponował Ministerstwu Rolnictwa wykorzystanie swoich roślin do oczyszczania terenów skażonych. Podczas badań w okolicach Huty Miedzi w Głogowie odkryto, iż hektar konopi wchłania z ziemi aż 0,5 kg miedzi, 160 g ołowiu i sporo kadmu. Na temat konopi będzie dużo wiedzy, tego cudu przyrody.

WP: Moglibyśmy pozbyć się drogiej i mniej wytrzymałej bawełny na odzież. Co to by było gdyby konopie były jedną z głównych gałęzi rolnictwa i przemysłu w Polsce i innych słowiańskich narodach? Moglibyśmy się stać potęgą gospodarczą. Niestety judeo-rzymski system nie chce do tego dopuścić, wszak dla nich jesteśmy niewolnikami, którzy pracują po to żeby móc dalej pracować.


 

górny-świat


Włókno konopne


Łodygi konopi składają się w 20% z włókna. Jest to najmocniejsze na świecie włókno pochodzenia naturalnego Pierwsze spodnie marki Levis, jak i pierwsza flaga USA były zrobione z konopi. Konstytucja Stanów Zjednoczonych została spisana na najtrwalszym z papierów czyli na papierze z konopi. Materiał z konopi ma niezwykłą wytrzymałość na ścieranie, wilgoć i niekorzystne warunki atmosferyczne. Od piątego stulecia p.n.e. do końca XIX wieku 90% żagli wszystkich statków były wykonane z konopi. Z włókien konopi robi się uszczelnienia hydrauliczne, beton zbrojony, tynk, izolacje, płyty paździerzowe, boazerię, sklejkę, materiały na pokrycie dachu i podłogi.

„Hempcrete – to materiał, który rewolucjonizuje światowe budownictwo. Siedem razy bardziej wytrzymały od betonu, niepalny, a po wyburzeniu budynku można go użyć jako nawozu.”

Ściany z konopi – ekologiczne i 7 razy mocniejsze od betonu: https://dobrewiadomosci.net.pl/861-sciany-z-konopi-ekologiczne-i-7-razy-mocniejsze-od-betonu/?fbclid=IwAR3rZTOfwf7bsTz752Sx8VQCKgL3-M_vX2dY9ll3Ab2Ty7fiKiQp24H4A0E


Tekstylia:


Z włókna konopnego można stworzyć wszelkie tkaniny, od delikatnej bielizny począwszy, na szorstkim płótnie kończąc. Od czasów gdy konopie uprawiano w całej Polsce, techniki obróbki włókna tak posunęły się naprzód, że współczesny materiał z konopi jest silniejszy, cieplejszy, delikatniejszy, a przede wszystkim bardziej długowieczny niż bawełna- tańsze materiały, uniezależniamy się od drogiej bawełny. Dorównać mogą im jedynie ubrania z lnu, jednak konopie są wytrzymalsze. Ubrania z konopi mają właściwości antybakteryjne, antygrzybiczne, antystatyczne, antyalergiczne. Chronią doskonale przed działaniem promieni UV. Ponadto są w pełni organiczne i biodegradowalne. Konopie deklasują bawełnę praktycznie pod każdym względem.


Sznurki:


Floty żaglowców wyposażano w olinowanie konopne. Spośród wszystkich włókien naturalnych, to właśnie jest najsilniejsze i najbardziej odporne na gnicie i słoną wodę. Skoro można tanio wyprodukować takie rzeczy to dlaczego nie robić tego. Ekologiczne, tanie, trwałe i przez to chętnie kupowane. Po co w większości przypadków stosować syntetyczne rzeczy – drogie, nieekologiczne. Wszystkie argumenty w tym przypadku są za uprawą konopi przemysłowych.


Budownictwo:


Z konopi można zbudować ekologiczny i solidny dom. Budynek z konopi nie potrzebuje dodatkowego docieplenia, gdyż utrzymuje w środku stałą temperaturę. Jest szczelny akustycznie i bardzo wytrzymały. Ponadto użycie do budowli konopi wiąże bardzo dużo CO2 z atmosfery. Z włókien konopi robi się uszczelnienia hydrauliczne, beton zbrojony, tynk, izolacje, płyty paździerzowe, boazerię, sklejkę, materiały na pokrycie dachu i podłogi.


Łyko konopne


Papier:


Wręcz idealny do sporządzania archiwów. Nie żółknie z czasem, ani nie traci na wytrzymałości tak jak papier drzewny. Z konopi można produkować papier dowolnego rodzaju. Konopie jako rośliny jednoroczne, dostarczają surowca co rok, a ich skoszenie nie przynosi szkody środowisku, w odróżnieniu od wycinki lasu. Papier konopny może być wybielany bez produkcji szkodliwych dioksyn. nie wymaga wybielania chlorem. Jest mocniejszy i bardziej długotrwały, niż papier z drewna. Dlatego używa się go do ważnych dokumentów bankowych i archiwów. Produkcja papieru przy użyciu konopi jest zdecydowanie bardziej ekologiczna, niż konwencjonalne przetwarzanie drewna. Konstytucja tak przez niektórych wielbionych Stanów Zjednoczonych Ameryki była pisana na papierze z konopi.

Jeden hektar konopi daje tyle masy papierowej, co 4 hektary lasu. Jeszcze raz jeden hektar konopi dostarcza cztery razy więcej celulozy, niż jeden hektar lasu. Konopie rosną kilka miesięcy. Las minimum kilkanaście lat.

Zwykły papier można przetworzyć 3 razy. Papier z konopi można przetworzyć 7 razy.

Skutki wybielanie papieru z drewna. Dioksyny należą do grupy związków określanych jako „parszywa dwunastka” (z racji tego, że jest ich 12). Dioksyny dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego akumulują się w organizmach z końca łańcucha pokarmowego – rybach, ptakach, ssakach (również w ciele człowieka). Skutki – uszkodzenie układów rozrodczego, nerwowego i odpornościowego, uszkodzenie płodów, uszkodzenie nerek i wątroby, alergie.


Płyty paździerzowe – paździerz konopna:


Sprasowane łyko konopne po sklejeniu żywicą fenolową daje odporne na ogień i wodę płyty, o dobrych właściwościach izolacyjnych. Ocieplenia budynków były do niedawna jednym z powodów, dla którego hodowano w Polsce niewielkie ilości konopi.


Plastik:


Pierwsze tworzywa sztuczne produkowano na bazie celulozy (np. celofan, celuloid). Konopne łyko jest jednym z najbogatszych źródeł celulozy. W odróżnieniu od plastiku wytwarzanego z ropy naftowej, tworzywa celulozowe ulegają biodegradacji. Plastik konopny kosztuje o połowę mniej niż polipropylen. Rozkłada się w czasie krótszym niż 12 miesięcy.


Nasiona


Nasiona konopne dają dwie cenne substancje: olej i śrutę. Olej stanowi 30% składników ziarna konopnego. Olej konopny w 70% składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest w ścisłej czołówce olejów roślinnych.

Nasiona konopi są popularną zdrową żywnością, ponieważ są bardzo bogate w substancje odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega, aminokwasy i składniki mineralne. Około 35 procent zawartości ziarna stanowi olej. Olej z nasion konopi zawiera 80% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (EFA), kwas linolowy (LA, 50-70%), alfa-linolenowy (ALA, 15-25%) i gamma-Linolenic_acid (GLA, 1-6%). Mieszanka kwasu linolowego i kwasu alfa-linolenowego w oleju konopnym może zaspokoić nasze potrzeby EFA. Oba pełne białka i olejki eteryczne zawarte w nasionach konopi są w idealnych proporcjach w żywieniu człowieka. 65% zawartość białka jest w formie edestin globuliny, tak aby mógł on być faktycznie wykorzystywana przez organizm w stanie surowym. Inne korzyści z oleju z nasion konopi to jego wpływ na skórę i włosy, odżywia się zarówno na poziomie komórkowym. Olej konopny z nasion jest łatwo wchłanialny przez skórę.

Jest to doskonały pokarm dla ludzi o niskim spożyciu kwasów tłuszczowych, a także idealny dla sportowców. Nasiona konopi są jedynymi z jadalnych nasion zawierających kwas gamma-linolenowy (GLA). Nasiona konopi są bardzo pożywne, są dobrym źródłem białka, które lepiej smakuje i wchłania się niż to w soi.

Nasiona konopi mogą być spożywane w stanie surowym, do posiłku, złożony do mleka, zaparzone jak herbata, i stosowane w wypieku. Jeden popularny sposób na spożywanie nasion konopi, to dodanie ich do koktajli mlecznych. Albo wymieszać kilka ekologicznych nasion konopi (w całości lub obłuszczone) z soków z owoców i zmiksować w mikserze. W chińskich kinach sprzedaje się prażone nasiona konopi.


Ziarna konopi


Znaną nazwą konopi jest Cannabis. Nazwa ta odnosi się przede wszystkim do konopi przemysłowej. Konopie rosną niemal wszędzie na świecie. Jest to roślina organiczna ze swej natury, gdyż nie potrzebuje żadnych nawozów, chemii, czy pestycydów. Ludzie od dawna spożywają konopie i jej ziarna. Naukowcy odkryli włókna konopi w naczyniach ceramicznych z epoki kamiennej. Dawniej włókna konopi wykorzystywano także do wyrobu ubrań, butów , lin, itp. Obecnie powszechnie wykorzystuje się ją do innych celów, na przykład do robienia olinowania, ubrań oraz produkcji zdrowej żywności.

Ziarna konopi to popularna zdrowa żywność, gdyż obfituje w składniki odżywcze, takie jak kwasy tłuszczowe omega, inne kwasy tłuszczowe oraz minerały. Konopie w około 35% składają się z oleju. Olej z ziaren konopi zawiera 80% niezbędnych kwasów tłuszczowych (EFA- essential fatty acid), kwasu linolowego (LA, 50-70%), kwasu alfa-linolowego (ALA, 15–25%) i kwasu gamma-linolowego (GLA, 1–6%). Równowaga zachowana w proporcjach kwasu linolowego i alfa-linolowego w pełni pokrywa nasze zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe EFA. Zarówno kompletny zestaw białka jak i niezbędne tłuszcze zawarte w ziarnach konopi znajdują się w idealnych dla ludzkiego organizmu proporcjach. 65% zawartości białka jest w formie globuliny edestyny, która może być spożytkowana przez ciało w nieprzetworzonej formie. Dla porównania, soja musi być ugotowana lub w postaci kiełków przed zjedzeniem przez człowieka. Inne korzyści ziaren konopi to działanie na skórę i włosy, które są odżywiane na poziomie komórkowym. Olej konopny łatwo wchłania się przez skórę a kwasy EFA mogą od razu zacząć działać!

Jest to doskonały pokarm dla osób przyjmujących w niewielkiej ilości niezbędne kwasy tłuszczowe oraz dla sportowców. Ziarna konopi to jedyne jadalne ziarna zawierające kwas gamma-linolowy (GLA). Ziarna konopi to bardzo odżywcze źródło protein o lepszym smaku i przyswajalności niż soja.

Ziarna konopi można jeść na surowo, zmielone dodane do posiłku, mleka, przygotowane w formie herbaty oraz wykorzystać je do pieczenia. Jednym z popularnych sposobów jedzenia tych ziaren jest dodanie ich do smakołyków. Można też zmiksować garść organicznych ziaren (całych lub bez skorupki) z owocami lub sokiem. W chińskich kinach sprzedaje się nawet pieczone ziarna konopi. Jest wiele dostępnych produktów począwszy od od płatków śniadaniowych, przez mrożone wafle, tofu z konopi po masła orzechowe. Niektórzy producenci bardziej przetwarzają ziarna konopi, by uzyskać bardziej cenione produkty, takie jak olej konopny, pełne ziarno konopi, ziarno konopi w skorupce, mąkę z konopi, ciasto, i proszek proteinowy z konopi. Konopie wykorzystywane są ponadto w niektórych organicznych płatkach śniadaniowych. Ziarna konopi można wykorzystać do produkcji nie nabiałowego „mleka”.

Olej z konopi możemy spożywać codziennie nie ponosząc ryzyka zachwiania równowagi poziomu kwasów EFA. Jednak, w związku z faktem, że ziarna konopi zawierają nienasycone tłuszcze, może szybko zjełczeć. Zazwyczaj więc przechowujemy taki olej w ciemnych butelkach lub dodajemy konserwanty. Poza tym, nie należy stosować oleju z ziaren konopi do smażenia, ponieważ tłuszcze nienasycone nie zawsze radzą sobie dobrze w wysokich temperaturach. Jeśli chodzi o wartość odżywczą, olej tłoczony na zimno z ziaren konopi jest lepszy niż oliwa z oliwek, tak więc możemy używać oleju z konopi do sałatek, smakołyków, i innych dań nie wymagających smażenia. Gotowanie każdego oleju zmniejsza jego wartość odżywczą i może przekształcić korzystne kwasy tłuszczowe w mniej dobroczynne substancje.


Olej


Naukowe badania wykazały, że olej konopny uzyskiwany na zimno nie zawiera żadnych substancji psychoaktywnych, takich jak THC, białka lub innych substancji resztkowych, które mogą być potencjalnie drażniące dla skóry ludzkiej. Głównymi składnikami oleju są kwas linolowy z grupy kwasów tłuszczowych omega 6 (50- 70%) i kwas linolenowy z grupy omega 3 (15 – 25 %) w bardzo korzystnej proporcji 3:1.


Paliwa


Mieszanka oleju z konopi i 15% metanolu to zamiennik dla oleju napędowego w silnikach diesla. Jego spalanie produkuje o 70% mniej sadzy niż w przypadku oleju z ropy naftowej, a przy tym nie wprowadza do biosfery szkodliwych substancji z zewnątrz. Biopaliwo samochodowe z konopi nie wydziela siarki podczas spalania i nie powoduje wzrostu ilości CO2 w atmosferze.


Farby i lakiery


Olej konopny szybko wysycha, pozostawiając cienką, elastyczną warstwę.



Uprawa konopi przemysłowych
Dlaczego nie produkujemy?



górny-świat



Mitologia słowiańska –
kto opiekuje się łanami konopnymi?



Boginią czuwającą nad uprawami konopi jest Konopielka-Rosomoch ich strażniczka i opiekunka. Konopielka piękna, uwodzicielska niewiasta dla ludzi szanujących uprawy konopi (lubiąca pieszczoty i zatracenie w miłosnym uniesieniu. Preferuje młodzieńców i dziewczyny, ładnych z ducha nie tylko z urody). Rosomoch – straszny, krwiożerczy stwór dla ludzi niszczących uprawy konopne, zwalczających tę świętą roślinę. Jej drugie oblicze dla wrogów konopi.


górny-świat

 

Źródła:

http://www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?id=2974&idc=12&page=

5/5 (1 głosów)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>

Pobierz Deklarację Suwerena II RP

Otrzymasz ją też na swój email


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Pobierz Deklarację Suwerena

Otrzymasz ją też na swój email


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności