W dzisiejszym wpisie materiał wideo pokazujący podstawowe elementy instalacji fotowoltaicznej, tj. elektrowni na baterie słoneczne.

Można ją z powodzeniem zmontować w kwadrans, z czego najwięcej czasu zajmie przycinanie kabli do odpowiedniej długości i mocowanie na nich końcówek.

Kilka słów na temat tego, co widzieliście na filmie.

Prezentowana bateria słoneczna ma moc 10 Wp, a ta znajdująca się na balkonie — 30 Wp. Docelowo chcę kupić kilka większych baterii o mocy co najmniej 100-130Wp. W przeciwnym wypadku ładowanie mojego zestawu akumulatorów, który opisywałem ostatnio, będzie trwało bardzo długo.

Obydwie baterie pochodzą ze sklepu modernhome.pl i są to baterie odpowiednio MH-30 i MH-10. Tę mniejszą kupiłem po to, by napędzała mi wentylator w toalecie kompostującej, którą buduję sobie na działce.

Regulator ładowania również z tego sklepu, jest to regulator LS2024 20A 12/24V.

Na filmie widać, że częściowo przysłonięta bateria słoneczna również wytwarza prąd, widać to po zmierzonym napięciu, ale także po wskazaniach regulatora ładowania.

Teraz jeszcze tylko dokupić te baterie słoneczne i połączyć układ w całość, a będę mieć spory zapas gotowej do użycia energii elektrycznej. Ten zapas mam i w tej chwili, bo pilnują tego prostowniki, ale to oczywiście trochę kosztuje. No i nie daje pełni autonomii energetycznej.

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>