Przejdź do treści

Cyrk bez zwierząt, ale z ich hologramami

Zlokalizowany w Niemczech cyrk Roncalli rozpoczał nowy etap w dziejach sztuki cyrkowej. Zastąpił występy żywych zwierząt holograficznymi projekcjami, które pełnią analogicznie rozrywkową funkcję, jak dotychczasowe występy zwierząt.

Decyzja jest w istocie przełomowa. Sztuka cyrkowa rozpoczeła swoją światową karierę właśnie za sprawą niewolniczej tresury zwierząt. Zanim do tego doszło – w formie zorganizowanych trup podróżnych, które wędrowały po całym świecie – elementy rozrywki cyrkowej były doskonalone na ulicach jeszcze średniowiecznych miast. Wszelako ten uliczny rodzaj rozrywki był domeną ludzi – zabawiaczy, klaunów, szyderców, mimów, sztukmistrzów i tym podobnych rzemieślników i artystów. Przełom w postaci zorganizowanych cyrków był tak naprawdę ściśle związany z eksploatacją zwierząt, których przetrzymywanie i tresura wymagały zaplecza.

Od lat na całym świecie nasila się kampania zakończenia procederu eksploatacji zwierząt w cyrkach oraz w ogrodach zoologicznych. To na pewno dobry krok w stronę ogólnoświatowego rozpoznania tematu szeroko pojętej eksploatacji zwierząt przez człowieka. To temat tragiczny, albowiem rozpoczyna się od kwestii codziennego mordu miliardów zwierząt rocznie na całym świecie – w celu ich zjedzenia, albo wykorzystania ich ciała np. dla wyrobu futer. Jak zauważył Dariusz Gzyra  kwestia mordowania zwierząt na Ziemi to problem systemowy – wpisany w rdzeń konstrukcji naszej cywilizacji. To znaczy, że ustanie razem z rozpadem tej piramidalnej struktury świadomości i niewolnictwa, którą nam zaszczepiono w momencie narodzin cywilizacji. Ale takie działania, jak powyższe z pewnością drążą świadomość globalną, jak woda kamień. Wieki minął i kamień spłynął…

TUTAJ znajdziesz listę krajów, w których są już wprowadzone restrykcje, ogranczenia lub zakaz eksploatacji zwierząt w cyrkach.

andreas/Efekt Setnej Małpy

Artykuł jest subiektywnie wybranym zbiorem opinii pozbieranych w wyniku analizy różnych alternatywnych anglojęzycznych źródeł w sieci.

 

Oceń jako pierwszy!

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>

Pobierz Deklarację Suwerena II RP

Otrzymasz ją też na swój email


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Pobierz Deklarację Suwerena

Otrzymasz ją też na swój email


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...


Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności