Przejdź do treści

Bydgoszczanka Jowita Woszczyńska swoje mistrzostwo świata w dekorowaniu tortów dedykuje rodzinie i wszystkim, którzy ją wspierali

– Jeszcze to do mnie nie dotarło – powiedziała nam Jowita Woszczyńska, zapytana przez nas, czy uświadomiła sobie już, że jest mistrzynią świata w dekorowaniu tortów. Bydgoszczanka, która właśnie wróciła z Mediolanu do Polski, podzieliła się z nami pierwszymi wrażeniami.

Zmęczona, ale szczęśliwa – tak najkrócej mogłaby teraz powiedzieć o sobie Jowita Woszczyńska, dekoratorka z bydgoskiej Cukierni Sowa, która w niedzielę (20 X) zdobyła złoty medal podczas Cake Designers World Championship 2019 w Mediolanie.

Kultura i tradycja w narodzie – taki był temat dla pokazowego tortu, który każdy z uczestniczących w mistrzostwach świata dekoratorów przygotował wcześniej, by zaprezentować efekty swej pracy w Mediolanie.

Pokazowy tort Jowity Woszczyńskiej, przygotowany na mistrzostwa świata w Mediolanie, mierzył 160 cm wysokości
Pokazowy tort Jowity Woszczyńskiej, przygotowany na mistrzostwa świata w Mediolanie, mierzył 160 cm wysokości zdj. Ezo Onei

– Nad tortem pokazowym pracowałam około 5 miesięcy – mówi pani Jowita. Powstał tort, mierzący 160 cm wysokości, na którego górnym piętrze zobaczymy Fryderyka Chopina, grającego na fortepianie pod płaczącą wierzbą, a na pozostały partiach tortu m.in.: Mikołaja Kopernika obserwującego niebo czy Jacka Malczewskiego malującego obraz „Zatruta studnia” (pani Jowita wykonała nie tylko figurki, ale i reprodukcję dzieł Malczewskiego!) .

Jowita Woszczyńska wykonała nie tylko figurki m.in. malarza i pozującej mu dziewczyny, ale i reprodukcję dzieł Malczewskiego!
Jowita Woszczyńska wykonała nie tylko figurki m.in. malarza i pozującej mu dziewczyny, ale i reprodukcję dzieł Malczewskiego! Ezo Oneir
 Do tematu „Kultura i tradycja w narodzie” podeszłam w ten sposób, by pokazać to, co mnie wzrusza i wydaje mi się najpiękniejsze. Zresztą każdy z uczestników temat interpretował inaczej, była np. praca przedstawiająca jedną legendę, inni z kolei starali się umieścić na torcie jak najwięcej motywów – wyjaśnia Jowita Woszczyńska.

Imponujący tort bydgoszczanki zachwycił nie tylko jako całość. Jurorzy zwracali szczególną uwagę na detale. – W trakcie konkursu jurorzy pytali mnie o techniki wykonania, np. gałązek drzewa czy elementów pieczywa. To ważne, by jury czymś zaskoczyć – dodaje Jowita Woszczyńska i przyznaje, że przygotowując się do wykonania poszczególnych partii pokazowego tortu, uczyła różnych technik dekoracji.

– Zgłębienie wiedzy było koniecznością. Im więcej bowiem zastosowanych technik, tym wyższa ocena w konkursie – wyjaśnia bydgoszczanka.

Fryderyk Chopin jest jedną z postaci tortu pokazowego naszej mistrzyni świata

Fryderyk Chopin jest jedną z postaci tortu pokazowego naszej mistrzyni świata Ezo Oneir

Należy dodać, że prócz tortu pokazowego, każdy dekorator uczestniczący w mistrzostwach świata w Mediolanie, miał także za zadanie udekorować na miejscu mniejszy tort, który będzie tematycznie nawiązywał do dzieła pokazowego.

Co jest najtrudniejsze podczas mistrzostw? Przemóc stres i opanować trzęsienie rąk. Trzeba też zmierzyć się z czasem, którego jest bardzo mało na wykonanie na miejscu dwóch tortów degustacyjnych i miniatury tortu dekoracyjnego.
Jowita Woszczyńska, mistrzyni świata 2019

Po sukcesie odniesionym w Mediolanie, nasza mistrzyni świata nie zamierza spocząć na laurach.

– Zamierzam się skupić się na dalszym rozwoju, ucząc się kolejnych technik. Moim marzeniem jest rozwinąć się w technice lukru królewskiego – miałam możliwość uczenia się od mistrzów i chciałaby to kontynuować – mówi Jowita Woszczyńska.

Bydgoszczanka zapytana przez nas, czy chciałaby swój złoty medal mistrzostw świata komuś zadedykować, odpowiada bez wahania: – Sukces dedykuję rodzinie oraz wszystkim tym osobom, które mnie wspierały.

Jowita Woszczyńska podczas finału w Mediolanie ze swymi zwycięskimi tortami - pokazowym i mniejszym, udekorowanym na miejscu
Jowita Woszczyńska podczas finału w Mediolanie ze swymi zwycięskimi tortami – pokazowym i mniejszym, udekorowanym na miejscu nadesłane

Przypomnimy, od 19 do 20 bm. w Mediolanie toczyła się międzynarodowa rywalizacja w ramach prestiżowych Cake Designers World Championship 2019. Wśród 18 dekoratorów z różnych części globu, walczących o tytuł mistrza świata, była także reprezentantka Polski – Jowita Woszczyńska, od 5 lat pracująca w bydgoskiej Cukierni Sowa.

Tort, którym Jowita Woszczyńska zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów na Expo Sweet 2019 r.
Tort, którym Jowita Woszczyńska zdobyła Mistrzostwo Polski w Dekorowaniu Tortów na Expo Sweet 2019 r. Ezo Oneir

Jowita Woszczyńska zwyciężyła Mistrzostwa Polski w Dekorowaniu Tortów na Expo Sweet 2019 r. i tym samym zakwalifikowała się do mistrzostw świata w Mediolanie. To nie był pierwszy start Jowity Woszczyńskiej w mistrzostwach świata – w 2017 roku zdobyła brązowy medal.

Bydgoszczanka z wykształcenia jest filozofką. Swoją pasję i talent w cukiernictwie zaczęła realizować w bydgoskiej Cukierni Sowa. Prywatnie miłośniczka sztuki i szczęśliwa mama dwojga dzieci.

Poniżej kilka zdjęć detali tego niesłychanego tortu zaczerpnięte z portalu Evviva l’arte. Przyp red.

4.7/5 (3 głosów)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>

Pobierz Deklarację Suwerena II RP

Otrzymasz ją też na swój email

Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Pobierz Deklarację Suwerena

Otrzymasz ją też na swój email

Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności

Jeśli chcesz być na bieżąco z tym co robimy...

Nie lubimy spamu, zapisując się dołączysz do newslettera i będziemy wysyłać Ci wiadomości zgodnie z polityką prywatności