O tej technologii się pisze od kilku lat. Według oficjalnych rejestrów jej wynalezienie ogłosiło w roku 2013 MIT’s Computer Science and Artificial Intelligence Lab (CSAIL) [Laboratorium Wiedzy o Komputerach i Sztucznej Inteligencji Massachusetts Institute of Technology (MIT)]. Czy DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) używała tej technologii już dużo wcześniej? Doświadczenie uczy, że jeżeli coś się pojawia na filmach science fiction, znaczy taka czy inna DARPA [Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności] już tego używa…

Chodzi o możliwość „podglądania” przez ścianę. Okazuje się, że jeżeli się odpowiednio skoreluje odczyt „zachowania” WI-FI wewnątrz budynku z możliwościami jego odczytu poprzez zewnętrzną antenę to… można uzyskać obraz 3D wnętrza budynku czy mieszkania. Można też zidentyfikować w nim miejsce przebywania człowieka. Czyli namierzyć „przez ścianę” czy ktoś jest w mieszkaniu, czy też nie. Oczywiście można też dzięki tej technologii odnaleźć ludzi w ruinach zawalonych budynków – to sztandarowe zastosowanie tej technologii. Przynajmniej według jej opisów. Bo tak w praktyce szansa na to, by w ruinach budynku działał np. router, albo inne źródło emisji WI-FI jest dość skromna. Ale może?

Prezentacja zasady tworzenia hologramu w oparciu o rejestrację zachowania WI-FI [ang].

WI-FI ma zdolność do przenikania przez ściany budynków, co wie praktycznie każdy, kto używa internetu. Ale nie przenika przez wszystko tak samo. Są obiekty, przez które przenika częściowo, albo w ogóle. I odbija się od nich, co pozwala mapować miejsce i kształt obiektu, od którego fale się odbiły. Ot i cała tajemnica.

Obecnie analogiczną technologię do propozycji MIT zgłosiła niemiecka uczelnia Technical University of Munich. I zapewne znajdą się i inni autorzy tego pomysłu, jak to opisane zostało w teorii efektu setnej małpy. Jeżeli ktoś gdzieś na coś wpadnie, to znaczy że wkrótce wpadną na to i inni. Odpowiednia duża ilość wpisów w pole świadomości globalnej uruchamia łańcuch domina dotarcia do tych samych konkluzji przez różnych uczestników tejże globalnej świadomości. Więcej o tym zjawisku przeczytasz we wstępie na Efekcie Setnej Małpy.

Artykuł pochodzi z bloga Efekt Setnej Małpy autorstwa Andreasa. Link do licencji: https://creativecommons.org/licenses/by-nd/4.0/legalcode.pl Zdjęcie/Photo Credit: garlandcannon/ Flickr „Color Changing Wall”  (CC BY-ND 2.0) 

Źródła:
Shtfplan 
Activistpost 
Futurism

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>