Jak wiadomo, legendarny samochód Ford Model T pracował na biopaliwach konopnych, a także obejmował materiały biopolimerowe opracowane przy użyciu tej rośliny. Dzisiaj samochody zastępowane są nowoczesnymi samochodami elektrycznymi z akumulatorami. Niedawno odkryto, że elementy konopne są do 8 razy bardziej wydajne niż akumulatory litowo-jonowe.

Badacz Robert Murray Smith opublikował eksperyment na swoim kanale na YouTube, podczas którego zademonstrował wysoką wydajność baterii konopnych.

W 2014 r. Amerykańscy naukowcy odkryli, że włókno konopne można przekształcić w „superszybkie” superkondensatory, które są „lepsze niż grafen”. Przypomnijmy, że grafen jest syntetycznym materiałem węglowym lżejszym niż folia i do tego jest kuloodporny. Jednak jego produkcja jest niezwykle droga. Analog konopny jest nie tylko lepszy w działaniu, ale także tysiąc razy tańszy.

Korzystając z syntezy hydrotermalnej, naukowcy przetworzyli resztki włókna łyka konopnego na nanorurki węglowe.

„Ludzie zastanawiają się: dlaczego konopie? Odpowiadam: dlaczego nie? Mówi dr David Mitlin z Clarkson University (Nowy Jork) w wywiadzie dla BBC”. „Tworzymy materiały podobne do grafenu za jedną tysięczną ceny – i do tego z odpadów!”

Zespół dr Mitlina przetworzył włókna w superkondensatory, idealne do maszyn wymagających nagłych skoków mocy. Pod koniec 2018 r. Firma Alternet Electric Motorcycles (Teksas) ogłosiła, że współpracuje z Mitlinem, aby wyposażyć te produkty w swojej firmie-córce ReVolt Electric Motorbikes.

Od dawna wiadomo, że biopaliwa konopne są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych. Teraz okazało się, że roślina jest również przydatna do produkcji baterii i eliminuje potrzebę produkcji litu, który jest szkodliwy dla środowiska.

 

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>