“Sutari tworzą trzy artystki z pogranicza muzyki i teatru. Zespół zadebiutował w 2012 roku na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”  zdobywając II nagrodę jury i nagrodę publiczności. Wkrótce potem został ogłoszony przez dziennikarzy specjalizujących się w muzyce etno/folk/world „Najciekawszym nowym zespołem roku 2012” a ich debiutancka płyta WIANO znalazła się w polskich i zagranicznych rankingach najciekawszych płyt 2014 roku, zdobywając również III nagrodę na Folkowy Fonogram Roku w konkursie Polskiego Radia. Zwyciężczynie 10. edycji „Battle of the Bands”, konkursu organizowanego przez jedno z największych wydawnictw z muzyką świata – World Music Network. Są także autorkami entuzjastycznie odbieranego przez krytykę i publiczność muzycznego performansu „Watermelon”.

Muzyka zespołu powstaje w oparciu o ludowe pieśni polskie, litewskie a także własne kompozycje. Zachowując styl, temperament, melodykę, rytm a przede wszystkim treść tradycyjnych pieśni – bliską kobiety, inteligentną, atrakcyjną – trio wydobywa z nich współczesne elementy, brzmienia i interpretacje. 

Sutari to siła trzech kobiecych głosów i bogatej wyobraźni muzycznej. Eksperymentują z brzmieniami, wplatając w śpiew różnorodne techniki wydobywania dźwięków, od mocnego ludowego śpiewania po miękki słowiański soul, szept lub okrzyk inspirowany ptasim zawołaniem. Dopełniają to instrumenty, niekiedy wydobyte z domych pieleszy, jak tarka, mikser kuchenny, klucze czy wanna wypełniona wodą.”

BASIA SONGIN śpiew, bęben obręczowy, wilcze basy, perkusjonalia, instrumenty codzienne (woda, tarka kuchenna)

 KASIA KAPELA śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (deska kuchenna, nóż, kieliszek, butelki)

 ZOSIA BARAŃSKA śpiew, skrzypce, perkusjonalia, instrumenty codzienne (mikser kuchenny, klucze płaskie)

 

 

Wszystkie powyższe wideo z pieśniami pochodzą z albumu Wiano:

WIANO

“To muzyczny kolaż, w którym przeprowadzimy słuchacza przez różne przestrzenie dźwiękowe życia codziennego zarówno intymnego, bliskiego, dziejącego się za zamkniętymi drzwiami, jak i utkanego z radosnej krzątaniny i spotkań w większym gronie. Opowiadamy historie o tematyce uniwersalnej: miłości, tęsknotach, zawiści, często doprawione dowcipem. Śpiewamy w lesie, nad wodą, w kuchni, w łazience, na ganku, przygrywając na potańcówce czy też robiąc ciasto. Całość materiału jest żywym dialogiem z polską muzyką tradycyjną.

Na płycie oprócz SUTARI usłyszycie roztańczone kroki Natalię i Grzegorza Ajdackich, Pacmana smażącego jajecznicę, Piotra Kędziorka w mowie etnograficznej, burka wiejskiego z Wielkopolski, oraz to jak padał deszcz w Jagniątkowie, jak śpiewały ptaki w Radachówce i kapał kran w Zalesiu.”

 

Sutari Photo by Piotr Spigiel na okładce artykułu (przyp. red.)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>