Percival Schuttenbach to zespół kojarzony przede wszystkim z udziału w soundtracku do gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”, pierwszy zespół na scenie folk-metalowej i medieval-folkowej w Polsce. Ich oryginalna muzyka łączy drapieżność metalu z energią dawnych słowiańskich pieśni, wirtuozerię muzyki ludowej z wiedzą na temat klasycznej harmonii. 

Zespół ma na koncie wiele osiągnięć, w tym koncerty w krajach całej Europy i Ameryki północnej, nagrody na festiwalach rockowych i folkowych, a także – jako jeden z niewielu wykonawców w Polsce – diamentową płytę za współautorstwo muzyki do projektu „Równonoc” – spektakularnego połączenia hip-hopu ze słowiańskim folkiem.

Zespół znany jest ze swojej elastyczności i bardzo szerokiego kręgu działań: od budowy instrumentów i rekonstrukcji historycznej, przez warsztaty, wykłady i działalność edukacyjną, po tworzenie niesamowitych widowisk i to zarówno na typowo rockowej scenie z folk – metalowym Percivalem Schuttenbachem, jak i – przede wszystkim –  z ogromną produkcją – spektaklem Wild Hunt Live odwołującym się do gry “The Witcher 3”.

Z grą przedstawiającą przygody Geralta z Rivii – łowcy potworów, a zwłaszcza z jej ostatnią i najbardziej popularną częścią “The Witcher 3 – Wild Hunt” Percival jest kojarzony najbardziej. Zespół użyczył na potrzeby soundtracku aż 4 płyty, a dodatkowo nagrał mnóstwo muzyki podczas pięciu specjalnych sesji nagraniowych. Tym sposobem zarówno utwory zespołu jak i melodie ludowe w ich wykonaniu, a także pojedyncze dźwięki unikalnych instrumentów zaznaczyły się w świadomości miłośników fantastyki na całym świecie.

Percival Schuttenbach to zespół, który działa na scenie folk-metalowej już od lat 90-tych. Założony przez rodzeństwo Mikołaja i Kornelię Rybackich oraz Katarzynę Bromirską. Stało się to tuż po opuszczeniu przez Rybackich innej, znaczącej dla polskiego folku i folk-metalu, współzałożonej przez nich grupy Rivendell (która jest odpowiedzialna za muzykę i wspólne występy z teatrem “Ocelot”, występy z muzyką do “Władcy Pierścieni” – trasa koncertowa po europie z Operą Polska i Chórem Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją aut. Howard’a Shore, a obecnie działalność w zespołach takich jak R.U.T.A. i Lelek).

Od początku swojej kariery grupa ta grała muzykę bardzo oryginalną, podążała własną ścieżką. Zostało to docenione przez jurorów wielu festiwali w Polsce, w których Percival brał udział na początku swojej kariery i gdzie zdobył liczne nagrody i wyróżnienia. Zespół w ciągu wielu lat swojej działalności zmieniał wykonywaną przez siebie muzykę, choć zawsze miał swój unikalny, łatwo rozpoznawalny styl. Udane eksperymenty z folkiem, klasyką i rockiem progresywnym zostały pozytywnie dostrzeżone i docenione w fachowej prasie polskiej i zagranicznej. Od początku istnienia Percival starał się koncertować jak najwięcej w Polsce i na świecie, zdobywając ogromne doświadczenie. Wyprawy etnomuzykologiczne na Białorusi dały początek fascynacji słowiańską tradycją i śpiewami tradycyjnymi. Skład zespołu, początkowo bardzo często zmieniający się, zaczął powoli ustalać się od roku 2006. Wtedy też powstał drugi projekt, czysto folkowy, związany z odtwórstwem historycznym jako pierwszy taki w Polsce. Percival na poważnie zajął się tematem Słowiaństwa i zgłębianiem kultury Słowian, naszych tradycji i obrzędów, budowaniem instrumentów i doskonaleniem gry na nich. Grupa ma na swoim koncie pokaźną ilość płyt: pięć albumów Percivala historycznego (plus płyty projektów pobocznych) oraz cztery płyty Schuttenbacha. Nieustanna praca nad podniesieniem poziomu wykonawczego i wizerunkiem zespołu przyniosła mu wierną grupę fanów na całym świecie: Percivala słuchają ludzie w każdym wieku, często całe rodziny z dziećmi. Zespół zagrał ponad tysiąc koncertów w Polsce i w świecie, w tym tak ciekawych miejscach jak Wyspa Man (koncert dla tamtejszego premiera), Avinion, muzea archeologiczne w Niemczech, Norwegii i Szwecji, odbył mnóstwo tras koncertowych po Polsce, zakończone sukcesem komercyjnym i artystycznym. Zagrał u boku takich gwiazd jak Marylin Manson, Paradise Lost, Arkona, Korpiklaani czy Alestorm.

W latach 2011-2012 Percival współtworzył muzykę do albumu „Równonoc”, łączącego słowiański folk z hip-hopem, który zdobył rekordowe wyniki sprzedaży i jako jeden z nielicznych w Polsce status diamentowej płyty (a płyta Slava zdobyła nieoficjalnie status Złotej). Utwory grupy były wielokrotnie odtwarzane na falach Polskiego Radia. Zespół brał również udział w tworzeniu muzyki do znanej na całym świecie, kultowej gry „Wiedźmin 3 – Dziki Gon”, w której soundtracku można usłyszeć zarówno dotychczasowe nagrania Percivala, jak i dźwięki specjalnie stworzone przez niego dla celów gry.

W ostatnich latach Percival Schuttenbach staje się też popularny na platformie YouTube między innymi dzięki cyklicznemu programowi “Nie kręć tego” i związanym z nim nagraniom/klipom muzycznym.

 

SKŁAD ZESPOŁU

Mikołaj Rybacki    

gitara, śpiew – Percival Schuttenbach;

lutnia długoszyjkowa, bouzuki, mandolina, śpiew – Percival

Katarzyna Bromirska   

wiolonczela, śpiew – Percival Schuttenbach;

lira bizantyjska, sopiłka, akordeon, śpiew – Percival

 

A poniżej trochę muzyki:

Wynieśliśmy, wynieśli Marzanecka ze wsi Przynieśliśmy przynieśli letorośli dości. Wynieśliśmy, wynieśli Marzanecka ze wsi Przynieśliśmy przynieśli letorośli dości. Latorośl, trawa roś Pacholątku na żałość, A dzieweczce na radość Latorośl, trawa roś. (x2) Wynieśliśmy, wynieśli Marzanecka ze wsi. (x2)

:):)

Odwiedź stronę autora i pamiętaj by wspierać dobre treści!

W przypadku naruszenia praw autorskich lub licencyjnych prosimy o kontakt

>