Pionowa Turbina Wiatrowa - Odnawialne Źródła Energii

Awatar użytkownika
petros weda
Posty: 15
Rejestracja: 26 czerwca 2019, 11:44
Lokalizacja: kujawsko - pomorskie

10 lipca 2019, 13:47

Jednym z projektów Odnawialnych Źrudeł Energii jakimi się zajmuję jest pionowa turbina wiatrowa. Zbudowałem działający prototyp w skali 1 do 10 pionowej turbiny wiatrowej z samoczynnym mechanizmem ustawiania łopat w optymalnej pozycji do kierunku wiatru zintegrowaną z samoczynnym bezwładnościowym ograniczeniem prędkości obrotowej. Jest to turbina z wirnikiem o łopatach rozmieszczonych wokół jednej wspólnej, pionowej osi obrotu i obracających się również wokół własnej osi. Rozwiązanie to zapewnia wysoką wydajność poprzez ustawienie łopat roboczych poprzecznie do kierunku wiatru po stronie czynnej i ustawienie ich równolegle do kierunku wiatru po stronie biernej turbiny. Łopaty są ustawiane mechanicznie, przekładnią planetarną, poprzecznie do kierunku wiatru po stronie roboczej, równolegle do kierunku wiatru po stronie neutralnej a w miejscach pośrednich są w pozycjach pośrednich. W związku z takim ustawieniem każda łopata wywołuje powstanie momentu obrotowego na osi turbiny przez 300 stopni swojego obiegu. Łopaty robocze są ustawiane po stronie czynnej prostopadle do kierunku wiatru, co dla płaskiego ekranu daje najwyższy z możliwych współczynnik oporu powietrza , wynoszący Cx =1,5. Rozwiązanie to niweluje również problem przekroczenia dopuszczalnej prędkości obrotowej mikro elektrowni wiatrowej przy zbyt silnym wietrze, poprzez zastosowanie bezwładnościowego mechanizmu ustawiającego wszystkie łopaty robocze równolegle do kierunku wiatru w momencie przekroczenia przez turbinę dopuszczalnej prędkości obrotowej.
Wszystko jest we wszystkim w wiecznym teraz.

[email protected]
DAE avatar
G21
Posty: 13
Rejestracja: 03 listopada 2019, 15:21
Lokalizacja: Kaszuby

02 lutego 2020, 16:21

Witaj Petros,

Miales mozliwosc sprawdzania turbiny w skali 1:1??

Zdrowia.
Awatar użytkownika
Chrisader
Posty: 50
Rejestracja: 01 lutego 2020, 12:18
Lokalizacja: Łódzkie - Mazowieckie

03 lutego 2020, 08:49

Witaj petros weda.
Czy prądnicę najpewniej wolnoobrotową też do niej wykonujesz samodzielnie, czy kupujesz gotową?
DAE avatar
Tomasz21
Posty: 463
Rejestracja: 27 kwietnia 2019, 20:41

10 lutego 2020, 01:44

Witam;Turbina pionowa jest dobra; ale muszą być spełnione pewne warunki. Przepraszam za wyrażenie; ( musi piździć jak w Kieleckiem ). Po za tym to ustrojstwo jest widoczne z daleka, i może budzić zawiść sąsiadów. Po za tym przepisy ograniczają moc takiego urządzenia. A co zrobić jak nie ma wiatru? Okazuje się że można i to wiele. Proponuję obejrzeć dwa filmy dotyczące budowy takich urządzeń. Które działają od lat. Ich moc jest wystarczająca dla domku wolno stojącego. Co jest najważniejsze, tego nie widać; To działa, To jest od lat sprawdzone. Pięć krain, dalekich, wystawiło pozytywną cenzurę. Są to urządzenia mechaniczne, różnej mocy. Co na ten temat mogę powiedzieć więcej; A zapomniałem w tej krainie eskimosów jest to zabronione. Konstrukcja jest prosta, dla ślusarza. Trochę spawania, toczenia. Instalacja elektryczna jest prosta, poziom dawnej szkoły podstawowej. Moc tego może być dowolna, moim zdaniem, optymalnie 10-Kw. Można więcej, można mniej. Chodzi o ogrzewanie domu. Działa samodzielnie i niezależnie. Od czynników zewnętrznych.
Nie można się tym chwalić. Gdzie to można zobaczyć? Dwa filmy demonstracyjne i zarazem instruktażowe dla ślusarza. Są do zobaczenia w internecie, ZeroNet, na „YouTubePL” Dlaczego tam? Bo tam nie ma cenzury i Serwerów. Więc nie można tego skasować i zabronić. Nie można też tego wyśmiać. Ani skrytykować. Staż pracy tych urządzeń to jest, 6 – 8, lat. ( pełny sukces ). Są też projekty o bardzo dużej mocy. To tyle w temacie taniej energii. I mało widocznej.
Pozdrawiam.
:ugeek:
Ostatnio zmieniony 10 lutego 2020, 23:48 przez Tomasz21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Chrisader
Posty: 50
Rejestracja: 01 lutego 2020, 12:18
Lokalizacja: Łódzkie - Mazowieckie

10 lutego 2020, 22:36

Pionowa turbina jest o tyle lepsza od standardowo wykonanego wiatraka, że łatwiej jest jej odebrać energię w warunkach często zmieniających się kierunków wiatru. Przez zwartą budowę zmniejszają się gabaryty w przeciwieństwie do wiatraków o dłuższych łopatach. Wiatrak w zabudowie miejskiej wymaga zgody od władz na jego postawienie. W przypadku pionowej turbiny mniej rzuca się w oczy, gdyż będzie wymagać niższego masztu również.
Niestety wadą wszystkich wiatrowych elektrowni jest konieczna obecność wiatru i ich opłacalność zależy od stałej obecności średniego wiatru dziennego. Najlepsze wyniki można uzyskać nad morzem albo w górach, czyli tam gdzie obecność średniego dziennego wiatru jest stała.
Bez prądnicy ani wiatrak ani turbina na wiele nie będzie zdatna. W przypadku turbin pionowych sens ma tylko wolnoobrotowa prądnica, typu ,,amerykanka'', bo każda przekładnia podnosząca obroty, powoduje znaczące straty wydajności. Prądnice obecne w agregatach spalinowych czy nawet alternator samochodowy, wymagają zbyt dużych obrotów. Dlatego do wyboru jest zakup konkretnego modelu prądnicy, albo jej samodzielne wykonanie. Wartym zgłębienia było by to drugie. Niestety nie ma znaczącej literatury na ten temat, a bynajmniej nie byłem w stanie takiej znaleźć. Jest tylko to czym pochwalą się amatorzy pasjonaci własnoręcznych modeli, wykonanych metodą chałupniczą...
DAE avatar
Tomasz21
Posty: 463
Rejestracja: 27 kwietnia 2019, 20:41

11 lutego 2020, 00:34

Witam;
.
Cytuję; Pionowa turbina jest o tyle lepsza od standardowo wykonanego wiatraka, że łatwiej jest jej odebrać energię w warunkach często zmieniających się kierunków wiatru.
.

Oczywiście; masz całkowitą rację; Taką na 100%. Dlatego takie turbiny nie są produkowane. Bo one są za dobre, i za mało skomplikowane. Turbina ma być mało sprawna, i cholernie – DROGA. Ona ta turbina ma się nie opłacać nikomu w produkcji. Zwykły Kowalski może sobie o niej pomarzyć. Ma go, nie być stać na zakup takiego urządzenia. A jeśli już przeskoczy ten temat, to wyprodukowany przez siebie, prąd ma odsprzedać za -10groszy /Kw, i z powrotem odkupić za 1,50-zł /Kw. Jemu to ma się nie opłacać.
Czy to jest tak trudno zrozumieć?
.
Cytuję; Dlatego do wyboru jest zakup konkretnego modelu prądnicy, albo jej samodzielne wykonanie. Wartym zgłębienia było by to drugie. Niestety nie ma znaczącej literatury na ten temat, a bynajmniej nie byłem w stanie takiej znaleźć.

.
Słabo kolego szukałeś. Tylko, Po co odkrywać na nowo Amerykę? Kiedy to dawno temu zrobiono.
Dwa filmy, które demonstrują takie urządzenie. Te generatory działają od lat. Są sprawdzone i przetestowane, mają atesty. Czego więcej pragniesz? Trzeba zobaczyć i skopiować. To wszystko co trzeba zrobić. No zapomniałem? Najważniejsze. Trzeba , to dobrze ukryć, przed wścibskimi ślipiami. Masz konkretnie podane na tacy, do łóżka. .( żeby było wygodnie ).
.
Cytuję; Niestety wadą wszystkich wiatrowych elektrowni jest konieczna obecność wiatru
.

Dlatego zrobiono urządzenia które pracują bez wiatru. Pracują samodzielnie. I można je schować, ukryć, zamaskować. Zapraszam do obejrzenia tych filmów.

. Hello ZeroNet * YouTube PL * Linki do tych filmów.
.

2018.12.06.03.[EN]-Technika-Free Energy Generator-Noman Shah Afridi-[3min]-.mp4
.

2020.02.03.03.[RU]-Wiedza-Technika-Hydraul.Napd-Generat.-Prdu-[12min]-.mp4
.
Pozdrawiam.
:ugeek:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Nowe technologie i konstrukcje”