3-ego Maja.

Rozmowy na ogólne tematy
DAE avatar
Tomasz21
Posty: 243
Rejestracja: 27 kwietnia 2019, 20:41

03 maja 2019, 11:09

by opolczykpl - 3 maja? Święto? Beze mnie…
.

.
Gdy byłem młody i głupi, w czasach Solidarności, a raczej Solidurności, brałem udział w obchodach 3 maja 1981 zorganizowanych przez kluczborską „S” oraz rok później, 3 maja 1982, zorganizowanych przez nas w obozie internowanych w Nysie. Czym była i co stanowiła owa konstytucja 3 maja – nie wiedziałem. I nawet mnie to specjalnie nie interesowało. Starczało mi, że 3 maja był ignorowany przez władsze PRL, czyli wówczas w moich oczach było to święto „patryjotyczne”.
Obecnie odrzucam je całkowicie, jak i tamtą szkodliwą konstytucję.
.
https://opolczykpl.wordpress.com/2015/0 ... ospolitej/
.
https://opolczykpl.wordpress.com/2012/0 ... ja-3-maja/
https://opolczykpl.wordpress.com/…/3-ma ... w-i-zydow/
.
W telegraficznym skrócie…
– Pomijam fakt, że uchwalono ją nielegalnie w warunkach zamachu stanu.
– Najgorszym jej zapisem było oddanie po śmierci Poniatowskiego tronu w dziedziczne władanie Niemcom – dynastii saksońskich elektorów. Czego nie osiągnęło przez wieki cesarstwo niemieckie i krzyżacy – dała konstytucja 3 maja – dziedziczne panowanie niemieckiej dynastii nad Rzeczypospolitą.
– Na dodatek tron oddany Niemcom  wzmocniono zniesieniem liberum veto – co w sumie byłoby słuszne, gdyby tron nie dostał się w niemieckie łapska.
– Wprawdzie wreszcie nałożono podatek na kościół (właściciela 1/3 ziem), ale za późno i za niski. Na osłodę kościołowi żydo-katolicyzm uczyniono religią państwową, mimo iż katolików było mniej niż prawosławnych i protestantów, co jedynie zaogniało już istniejące konflikty religijne w państwie.
– Choć ludność etnicznie polska stanowiła ledwie ok 40 % mieszkańców, Rz’plitą Obojga Narodów przerobiono na unitarne Królestwo Polskie, co nasilić musiało konflikty etniczne. Rusini i Litwini nie mieli ochoty być ani Polakami, ani obywatelami drugiej kategorii Królestwa Polskiego.
– Dla poprawy losu chłopstwa pańszczyźnianego – ogromnej większości ludności – konstytucja nie zrobiła nic.
– Odebrała prawa polityczne biedocie szlacheckiej (tzw. gołocie) umożliwiając za to nabywanie ziemi i ubieganie się o szlachectwo bogatemu mieszczaństwu, co było na rękę głównie bogatym niemieckim mieszczanom i żydowskim kupcom i bankierom.
.
Z czego mamy się więc cieszyć, co świętować i za co wychwalać ową konstytucję?
:ugeek:
.Ps. Jest to częściowy przedruk ; autor, Opolczyk.
ODPOWIEDZ